O adevărată dramă s-a desfășurat duminică după-amiază în cuibul de la Vlaha. În jurul orei 17, femela clocea ouăle, când o barză inelată a aterizat brusc în cuib. Confruntarea s-a decis rapid în favoarea nou-venitului. Făcând fotografii, cu noul venit, am aflat curând că este chiar fostul locatar al cuibului de anul trecut. Inelul cu numărul 8031 i-a fost aplicat în 2020, în al șaselea cuib din Dumbrăvioara, iar anul trecut, pe 21 mai, a ocupat împreună cu perechea sa cuibul de la Vlaha.
Fostul locatar s-a apucat metodic să șteargă urmele ocupanților din acest an. După încercări repetate, a luat pe rând ouăle în cioc și le-a aruncat din cuib. Doar unul singur a scăpat de impactul cu solul, rămânând agățat în crengi și neajungând dincolo de marginea cuibului.
Ocuparea cuibului, care a durat aproximativ o oră și jumătate, a luat sfârșit odată cu revenirea masculului. După lupte aprige, superioritatea numerică și-a spus cuvântul: locatarii din acest an au reușit să alunge intrusul și au rostogolit oul rămas înapoi în centrul cuibului.
După lăsarea întunericului, confruntările din jurul cuibului au reizbucnit, însă acestea nu au mai putut fi documentate. Cel mai probabil, barza cu inelul numărul 8031 a încercat din nou să preia controlul asupra cuibului. Dimineața i-a găsit însă pe ocupanții actuali la locul lor, încercând să clocească singurul ou rămas, în locul celor trei inițiale.
Fotografiile realizate pe parcursul acestor evenimente pot fi vizualizate aici.
